Powrót

Apel do Polaków

Zainspirowani oczekiwaniami, wyrażanymi przez szczególnie bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego Polaków z Litwy, postanowiliśmy rozpocząć wielką narodową zbiórkę, której celem jest zdobycie środków na budowę Miejsca Pamięci Narodowej w Zułowie na Litwie - miejscu narodzin Józefa Piłsudskiego.

 

Dzieło zostało rozpoczęte. Teren, na którym stał niegdyś rodzinny dwór Marszałka należy do Związku Polaków na Litwie. Wykonano wielką pracę nad jego uporządkowaniem. Obecnie przygotowywana jest koncepcja architektoniczna, nawiązująca do przedwojennego projektu prof. Romualda Gutta. 

http://www.dworekmarszalka.pl/upload/Zulowkoncepcja_50x70-4c.pdf

To poważne zadanie przewyższa jednak finansowe możliwości naszych rodaków z Litwy. Oczekują naszej pomocy, a jej udzielenie to nasz moralny obowiązek, to także wyraz rozsądku i dojrzałości Polaków.

 

Stwórzmy razem, cegiełka po cegiełce Miejsce Pamięci Narodowej w Zułowie. Niech stanie się ono znakiem naszej jedności z Polakami na Litwie, znakiem szacunku dla przeszłości i troski o bezpieczną przyszłość następnych pokoleń.

 

Stowarzyszenie Wspólnota Polska prowadzi zbiórkę publiczną na podstawie decyzji nr 177/2011 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w następujących formach:
· dobrowolnych wpłat na specjalne konto bankowe nr: 60 1060 0076 0000 3310 0016 0756,
· zbiórki dobrowolnych datków do zaplombowanych puszek kwestarskich,
· sprzedaży cegiełek wartościowych o nominałach: 20, 50, 100 i 1 000 zł.
 

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

i Związek Polaków na Litwie