Powrót
23
IV

Aleja Pamięci Narodowej – nić łącząca pokolenia

Miejsce urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbudowywane krok po kroku staraniem Związku Polaków na Litwie jest już gremialnie odwiedzane przez rodaków.

{ZDJĘCIE NR 1}

 

W dniach świąt narodowych oraz związanych z pamięcią o Tym, który Polskę po ponad stuletniej niewoli przywrócił na mapę świata, w Zułowie – mnóstwo ludzi. Starszych i młodszych.

W maju 2010 r., w ramach odbudowy Parku Pamięci Marszałka, została zapoczątkowana Aleja Pamięci Narodowej. Ma upamiętniać ważne daty i wydarzenia historyczne naszego narodu oraz wybitnych rodaków zasłużonych dla Ojczyzny. Aleję tę w przyszłości mają tworzyć dziesiątki dębów piramidalnych.

Pierwsze dwa, zasadzone przed niespełna dwoma laty, upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej – kwiat narodu wymordowany przez stalinowskich oprawców w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Drugi dąb zasadzony na cześć pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – sygnatariusza Karty Polaka, który poległ wraz z 95 wybitnymi przedstawicielami Narodu Polskiego w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, udając się na miejsce zbrodni katyńskiej, by oddać hołd pamięci 22 tysiącom zamordowanych Polaków.

Nowe stelle

W maju 2011 r. w Alei Pamięci Narodowej były zasadzone kolejne cztery dęby i ustawione stele upamiętniające obywateli polskich bestialsko zamordowanych w wileńskich Ponarach, Wielkiego Polaka bł. Jana Pawła II, dowódcę Wileńskiego Okręgu AK gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” oraz wielkiego przyjaciela mieszkańców Ziemi Wileńskiej, pierwszego marszałka Senatu RP prof. Andrzeja Stelmachowskiego.
Podczas tegorocznych obchodów kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej i śmierci Piłsudskiego na ziemi zułowskiej zaszumią następne trzy młode dęby. Polacy z Wileńszczyzny oddadzą hołd bohaterskim obrońcom Westerplatte, uczestnikom Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.

Wskrzeszenie Zułowa

16 listopada 2005 r. w Zułowie odbyła się uroczystość otwarcia Rezerwatu Pamięci Narodowej. Inicjatywę Związku Polaków na Litwie, skierowaną na godne upamiętnienie tego miejsca, zainaugurowano odsłonięciem płyty upamiętniającej Marszałka, ustawionej obok dębu posadzonego w miejscu, gdzie znajdował się dworek Piłsudskich. Na granitowym obelisku znalazły się słowa – cytaty Marszałka oraz strofy z ulubionych jego wierszy.

Ten pamiętny dzień uświetnił występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Do uporządkowania zułowskiego terenu aktywnie zabrała się młodzież Związku. Trudno sobie wyobrazić, iż przed laty miejsce urodzenia Piłsudskiego było porośnięte wszelkiego rodzaju łopianami.

Dziś Zułów jest szeroko znany nie tylko wśród społeczności polskiej na Litwie, ale też w Polsce i wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy.

ZPL.lt